preloader

Przegląd Kalwaryjski numer - 7/2002

Wyższe Seminarium Duchowne OO . Bernardynów - Polskie Towarzystwo Teologiczne Oddział w Kalwarii Zebrzydowskiej

Abstrakt

Oddajemy do rąk Czytelników siódmy numer naszego periodyku Przegląd Kalwaryjski, którego zasadniczą treść stanowią materiały z dwudniowego międzynarodowego sympozjum naukowego, zorganizowanego przez sanktuarium kalwaryjskie oraz Wyższe Seminarium Duchowne OO. Bernardynów. Temat nawiązywał do historii: 400 lat istnienia sanktuarium pasyjnego i maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej (1602-2002).

Wzięło w nim udział wielu wybitnych specjalistów z dziedziny geografii, architektury, sztuki, historii i teologii. Nad stroną naukową sympozjum czuwał jego główny organizator prof. PAT o. dr hab. Wiesław Murawiec ofm.

Tajemnica, jaką Kalwaria w sobie kryje, wpłynęła na różnorodność tematyczną referatów i wykładów, które w niniejszym tomie drukujemy według kolejności ich wygłoszenia. Szczególnym zainteresowaniem uczestników naukowego spotkania cieszyła się wystawa towarzysząca sympozjum pt. Kalwaria Zebrzydowska w dokumentach pisanych i materialnych.

Dwudniowe sympozjum jeszcze raz udowodniło, że Kalwaria jest miejscem, które fascynuje ludzi różnych narodowości, kultur i wyznań oraz posiada, mało dotychczas uświadamianą, moc jednoczenia. Zwróciła na to uwagę w swoim wystąpieniu prof. A. Mitkowska, która podkreśliła, iż „decyzja o wpisie Kalwarii Zebrzydowskiej na Listę Światowego Dziedzictwa, rekomendowanej przez niemieckiego rzeczoznawcę wyznania ewangelickiego, podjęta jednomyślnie przez ekspertów Komitetu Światowego Dziedzictwa, w znacznej części wyznawców islamu, stanowi piękny przykład poszanowania różnych kultur i różnych religii… Wobec najnowszych zagrożeń światowych i zaostrzających się konfliktów (Bliski Wschód, Afganistan) Kalwaria Zebrzydowska, doceniona przez  świat arabski, niesie światu kolejne, najwyższego rzędu przesłanie wzajemnego poszanowania i uznania, tolerancji i ścisłej pokojowej współpracy”.

W imieniu redakcji serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom sympozjum oraz autorom publikowanych referatów i opracowań.

W drugiej części niniejszego tomu, zgodnie z dotychczasową praktyką, zostały zamieszczone interesujące rozprawy i artykuły z zakresu nauk filozoficznych, teologicznych i humanistycznych. Trzecia natomiast część zawiera sprawozdanie z działalności Wyższego Seminarium Duchownego OO. Bernardynów, prezentację osoby rektora Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie o. Herkulana Wróbla ofm oraz kilka recenzji.

Pragnę również poinformować naszych Czytelników, iż w bieżącym roku powołano nowe kolegium redakcyjne Przeglądu Kalwaryjskiego. W związku z tym składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy redagowali Przegląd przez szereg lat, a zwłaszcza jego twórcy i dotychczasowemu redaktorowi naczelnemu o. Mikołajowi Rudykowi ofm. Liczę na dalszą współpracę i życzliwą pomoc.

Damian Muskus ofm

Spis treści

Materiały z sympozjum

Artykuły, opracowania

Sprawozdania, prezentacje, recenzje

Zespół redakcyjny:
Kajetan P. KOWALSKI OFM
Cyprian J. MORYC OFM
Damian A. MUSKUS OFM (redaktor naczelny)

Konsultacja naukowa:
Czesław GNIECKI OFM, Romuald H. Kośla OFM, Feliks S. Marchewka OFM,
Wiesław F. MURAWIEC OFM, Edmund T. ŚWIERCZEK OFM

Korekta:
Małgorzata KASPRZYK OFS, Joanna KASPRZYK

 

© Copyright by Wyższe Seminarium Duchowne
oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej